У Гроцкој богати програми за „Дане европске баштине“ са темом „ОДРЖИВО НАСЛЕЂЕ“

09. септембар 2022.

 

          Гроцка, вековима стара варош крај Дунава, и током 2022. године с радошћу дочекује и обележава Дане европске баштине, а Центар за културу Гроцка се у овогодишњу културно-туристичку манифестацију са темом „ОДРЖИВО НАСЛЕЂЕ“, укључујe разноврсним предлозима програма, као и увек у мрежи сарадње са установама културе, организацијама и стручним тимовима - а  ове године посебно са Институтом за хистологију и ембриологију Медицинског факултета Универзитета у Београду у погледу реализације значајне изложбе „Тајне из заборављене архиве“ која прати заоставштину проф. др Александра Костића, Заводом за заштиту споменика културе града Београда у реализацији едукативних радионица за најмлађе, Центром за урбани развој - у примени 3Д технологија за представљање културног наслеђа и виртуелних тура културном баштином Гроцке, Смиљаном Попов, новинарком и ауторком серијала „Београд за почетнике“ у организацији едукативних трибина које се баве одрживим наслеђем, као и реномираним музичким уредником Бојаном Ђорђевићем у оквиру концертног програма „Музичка башта“ установе и етно наступа „Жива баштина“. Као и претходних година, Центар за културу Гроцка планира стручна вођења и излетничке туре изванредном културном баштином  на територији општине Гроцка...

С поносом истичемо да је установа Центар за културу Гроцка више од деценије укључена у реалиизацију ове велике и значајне Манифестације, те да је 2020. године била и носилац Централног догађаја „Дани европске баштине” у Србијипод покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, и свесрдном подршком Секретаријата за привреду Града Београда и Општине ГроцкаБила је то прилика и да се укаже на прегалачки рад Центра за културу Гроцка, те нагласи залагање мале установе културе која у мрежи сарадње остварује значајне резултате и истакнути је пример добре праксе. У складу са епидемиолошком ситуацијом многобројни реализовани садржаји су били доступни публици и уживо (изложбе, предавања, едукативне  радионице намењене деци, стручна вођења...), али и у иновативној дигиталној форми (е–трибине, виртуелне туре, филмови, видео-материјали, ТВ емисије...).

Важни ефекти остварени дугогодишњом реализацијом манифестације „Дани европске баштине“, уз рад на промоцији садржаја и едукацији и информисању становништва, јесу профилисање културних навика и потреба у локалној средини, и у далеко ширим оквирима значајно подизање свести о изузетном историјском и културном наслеђу, вредностима и знаменитостима територије општине Гроцка.  

У знаку овогодишње теме Дана европске баштине који славе културно наслеђе и његову најширу доступност публици свих узраста и категорија, као и интеракцију са окружењем, у складу са актуелном ситуацијом, предлози су конципирани и кроз бројне дигиталне садржаје. Обухваћени су различити аспекти наслеђа са којим живимо, усмерени како на људе, тако и на места, односно на континуитет и учење из традиције, на историјска здања која ће показати свој утицај на очување локалних идентитета, и еколошки прихватљиве мере и обичаје у градњи и укупном поступању.

ПЛАНИРАНИ СУ СЛЕДЕЋИ КУЛТУРНО-ОБРАЗОВНИ И КУЛТУРНО-ТУРИСТИЧКИ САДРЖАЈИ: 

- Самостална изложба у галерији Ранчићеве куће „Путујуће шаре Србије“, ауторке др Милице Живадиновић. Стилизоване шаре са чувених пиротских ћилима, транспоноване су у аутентичне слике у акрилику и уљу на платну. Поставка представља необичан спој традиционалног и модерног и обједињује еклектичан приступ етнологији, који ауторка континуирано негује и по којем је препознатљива. Ова визуелна уметница на изложби ће презентовати свој богат уметнички опус препун снажне симболике, на начин доступан оку и разумевању посматрача из свих крајева света. Милица Живадиновић рођена је у Београду, међутим, њено француско порекло одвело ју је у Париз где је провела две деценије. Специфична мешавина ауторкиног порекла и боравка на различитим меридијанима, утицала је великим делом на њен уметнички израз. Пиротске шаре препуне чудесних боја, орнаментике и интимних прича, путују помоћу јединствених уметничких дела све до Ранчићеве куће, старог варошког дома Србије. Време и место одржавања:  16. септембар у 19ч ( трајање 16-30. септембар), Ранчићева кућа.

- Тематска изложба у галерији Ранчићеве куће „Тајне из заборављене архиве (Заборављена архива Института за хистологију и ембриологију „Проф. др Александар Ђ. Костић”, ауторке проф. др Неле Пушкаш, и у сарадњи са Институтом за хистологију и ембриологију Медицинског факултета Универзитета у Београду, праћена додатним аудио-визуелним односно мултимедијалним и едукативним садржајима и програмима, као и стручним вођењима. Изложба је посвећена оснивачу Института за хистологију и ембриологију „Проф. др Александар Ђ. Костић” по коме установа носи назив, а која ове 2022. године године обележава век постојања. Пројекат је усмерен на комплексно изложбено представљање експоната из драгоцене, недавно откривене заоставштине проф. Александра Костића, оснивача и првог професора хистологије на Медицинском факултету у Београду, подизање свести о култури сећања, упознавање са културним и научним развитком Србије, као и немерљивим доприносом цењеног научника. Заоставштина је 2021. године пронађена на Институту за хистологију и ембриологију, за коју се деценијама мислило да је уништена за време Другог светског рата, односно да је нестала након његовог удаљавања са Медицинског факултета из политичких разлога 1952. године. Предмети из пронађене заоставштине су у процесу стручно-научне обраде, инвентарисања, дигитализације и утврђивања за културно добро. Цела збирка представља важно сведочанство Костићевог професионалног, али и јавног друштвеног ангажовања и широких интересовања, а такође је и важан извор за упознавање историјског, културног, научног и техничког развитка у Србији, што јој даје посебан значај. Концепт изложбене поставке и пратећих садржаја изложбе промовише заборављено културно наслеђе које сведочи о животу и раду проф. Костића, као и о првим деценијама рада најстаријег Медицинског факултета у Србији, реализују Институт за хистологију и ембриологију „Проф. др Александар Ђ. Костић”, који ове године обележава век постојања, у сарадњи са Центром за културу Гроцка, установом културе која се испред свог Оснивача ГО Гроцка стара о Легату др Александра Костића у Гроцкој, и предано ради на промоцији и представљању радаовог истакнутог научника. Време и место одржавања:  7. октобар у 18ч, Ранчићева кућа.

 - Концерт „Жива баштина“, у програму МУЗИЧКА БАШТА“ Ранчићеве куће, посвећен нематеријалној културној баштини и неговању и очувању српске традиционалне културе. Четири барда српске традиционалне музике данашњице: Бошка Вујачића, гуслара, Светлане Спајић (извођача традиционалне српске песме), Бокана Станковића и Милоша Николића (извођача на више народних дувачких инструмената). Концерт „Жива баштина” у ванвременском амбијенту „Музичке баште“ варошке Ранчићеве куће, заштићеног културног добра, у оквиру манифестације „Дани европске баштине“  представиће пажљиво осмишљени програм.

У амбијенту баште Ранчићеве куће, заштићеног културног добра грочанске вароши, летњи музички и фестивалски програм „Музичка башта“ Центра за културу Гроцка током 2022. године представља гостујуће саставе из земље и региона. Програм обухвата мултикултурални приступ и музику различитих жанрова, са акцентом на аутентичном и ауторском изразу који је најмање заступљен у јавном и медијском простору. Време и место одржавања:  16. септембар у 20ч, Ранчићева кућа.

ОНЛАЈН+ПИКНИК ТРИБИНА „Орнаменти и шаре Србије“ у сарадњи са Смиљаном Попов и „Београдом за почетнике“, у башти Ранчићеве куће, техничка платформа „OCOLO“ digital, студио за дигиталне технологије.

 Уместо у студију, овај иновативни коцепт дигиталних трибина одржава се на одабраној локацији, и помера границе двоструко уживо – „лајв“ путем дигиталне трибине, и такође уживо за публику присутну у Ранчићевој кући, заштићеном културном добру од великог значаја за нашу земљу, познатом по чаробно лепом амбијенту.

Трибина у форми часа за целу породицу, била би својеврсни преседан у нашој културној пракси, јер су публика - и ђаци и одрасли, односно деца и родитељи, на заједничком часу историје уметности за све. Kроз најпарадигматичније епизоде националне баштине у светлу ширег европског круга показаћемо колико је важно познавање, учење и истраживање властите историје, уметности и образовања за савременог човека, у светлу овогодишње теме Дана европске баштине – Одрживо наслеђе.

Време и место одржавања:  30. септембар у 18ч, Ранчићева кућа.

ВИДЕОТЕКА „Београд за почетнике“ - дестинација које морате посетити у Гроцкој атрактивна  видеотека сачињена од 6 едукативних тематских емисија серијала „Београд за почетнике“ посвећених културној баштини Гроцке; доступна на сајту  Центра за културу Гроцка и друштвеним мрежама, као својеврсни едукативни водич кроз културно наслеђе Гроцке, са акцентом на садржајима који имају шири, европски значај.   Састоји се од е-презентације емисија серијала „Београд за почетнике“,  током трајања манифестације.

-  Kасно-римска гробница у Брестовику - ОТKРИЋЕ МИСТЕРИОЗНЕ ГРОБНИЦЕ - Београд за почетнике

https://www.youtube.com/watch?v=x_mSqe_i_B8

-  Винча и Старчево - Брисел каменог доба, где је настала Европа- БЕОГРАД ЗА ПОЧЕТНИKЕ - Kо су били први прави Београђани

https://www.youtube.com/watch?v=0BM9yYn4cVg

-   Ранчићева кућа - заштићени споменик културе од великог значаја-АРХЕОЛОШKО ОТKРИЋЕ НА АУТОБУСKОЈ СТАНИЦИ - Београд за почетнике

https://www.youtube.com/watch?v=WpKdfP4LsZM&t=7s

-  Радмиловац - Огледно добро Пољопривредног факултета - ПРВИ СТАНОВНИЦИ СРБИЈЕ - ПРВИ ГРАД У ЕВРОПИ - СРПСKИ KРЕМЕНKО И KАМЕНKО -

Београд за почетнике - Насеље праисторијског рибара

https://www.youtube.com/watch?v=7sX1YSL7hJU&t=211s

-  Легат др Александра Костића у Грочанској чаршији

У KАБИНЕТУ РЕТKОСТИ СРПСKОГ ЛЕОНАРДА ДА ВИНЧИЈА - БЕОГРАД ЗА ПОЧЕТНИKЕ (1. ДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=a8MmzIxFrNg&t=623s

У KАБИНЕТУ ЧУДА СРПСKОГ ГЕНИЈА - БЕОГРАД ЗА ПОЧЕТНИKЕ ( 2. ДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=Rl7pLWWtjG8

 БЕОГРАДСKА KАЛИФОРНИЈА илити ЧАРОБНИ БРЕГ - Београд за почетнике

https://www.youtube.com/watch?v=RbHOjcJknPo

-  СТРУЧНО ВОЂЕЊЕ знаменитостима и заштићеним културним добрима Гроцке, са акцентом на еколошкој градњи, народном градитељству и одрживости (Ранчићева кућа, Грочанска чаршија, Легат др Александра Костића) са специјал-програмом и гошћом, новинарком Смиљаном Попов, ауторком ТВ серијала „Београд за почетнике“. Кустос је Зорица Атић, историчарка уметности.

Време и место одржавања/поласка:  1. октобар u 12ч, Ранчићева кућа

Ранчићева кућа у Гроцкој, заштићени споменик културе од великог значаја, подразумева сусрет са неимарством локалног поднебља чији је репрезентативни пример, с освртом на специфичан начин еколошке градње, традиционалне материјале, лепоте и вредности народног неимарства, као и примену у данашњем времену. Посетиоци ће се упознати са варошким начином живота с почетка 19. века и градитељством по мери човека. Инспиративна прича обухвата и период процвата занатства, трговине, виноградарства и воћарства, као и изградњу варошких кућа по којима је Гроцка чувена. Негујући културу сећања, прича је зачињена и спомињањем заслужних и знаменитих Грочана попут Илије Гарашанина, Васе Чарапића, др Јована Јовановића, др Александра Костића и других, који су својим деловањем омогућили напредак и развој Гроцке и оставили трага у читавој Србији.

Легат др Александра Костића је музеолошка поставка општине Гроцка у наменској галерији у библиотеци „Илија Гарашанин“ у Гроцкој, која указује на вредности у окружењу и на наше заједничко, европско наслеђе. Стална поставка, уређена  према највишим музеолошким стандардима, отворена је 2018. године. Поставка се налази у заштићеној амбијенталној целини Грочанска чаршија – срцу старе вароши крај Дунава. Богата збирка обухвата богате археолошке и палеонтолошке налазе из Гроцке проф. др Александра Ђ. Костића, уз личне предмете који су поклон Војислава Вокија Костића, његовог сина. Свестрана личност широких интересовања, професор и научник је 30-тих година 20. века у Гроцкој приликом изградње летњиковца открио богато археолошко налазиште, и своје вредне налазе оставио општини Гроцка „као подстицај за даља истраживања“.  

Грочанска чаршија је заштићена амбијентална целина од великог значаја за Србију, у рангу са Косанчићевим венцом, значајнија и од чувене београдске Скадарлије, формирана око Цариградског друма. Још од средине 16. века Гроцка је у турским катастарским пописима Београда и околине убележена као варошица. Почетком 19. века постаје трговачки и културни центар области, добија царинарницу, али и једну од ретких школа у Србији тог времена.  Заштићена чаршија својом архитектуром и визурама и даље пружа доживљај прохујалих времена. Значајнији сачувани објекти су Апостоловићева кућа из средине 18. века, Нишлићева кућа и Савића механа с почетка 19. века. Простором доминира Црква Св. Тројице, подигнута 1883. године на темељима старијег сакралног објекта из 1828, изграђеног уз подршку кнеза Милоша Обреновића.

ПРЕМИЈЕРНА ПРОМОЦИЈА виртуелне 3Д ПРЕЗЕНТАЦИЈЕ Летњиковца др Александра Костића у Гроцкој, у сарадњи са Центром за урбани развој;

Премијера виртуелне шетње Летњиковцем у Гроцкој чувеног научника предвиђена је за Дане европске баштине 2022. са теемом „Одрживо наслеђе“.

Професор др Александар Ђ. Костић (1893–1983) био је свестрана личност чије је деловање оставило дубоког трага у области медицинских наука, али и у култури XX векa. Један је од првих професора и декан (1936-1939) Медицинског факултета у Београду - оснивач је Института за хистологију и ембриологију, који по њему носи име, а потом и Ветеринарског факултета (1936), као и фармацеутског одсека Медицинског факултета (1938). На Медицинском факултету, где је три пута за редом биран за декана, основао је и Терминолошки семинар и Фото-лабораторију. Уз богат научни и педагошки рад, аутор је бројних уџбеника и књига („Основи нормалне хистологије“, „Основи хистолошке технике”, „Медицински речник”, „Медицинска енциклопедија”, „Основи медицинске сексологије”, „Мој лекар” и др.).

Поред природних наука, професор Костић је имао и друга интересовања. Од гимназијских дана се занимао за књижевност, музику, фотографију... Писао је приче, интересовао се и за еволуцију, и уз све наведено, израдио је велики број научних и документарних фотографија које су сведочанство времена. У Дубочају у Гроцкој је приликом градње куће 1932. године открио археолошко налазиште, данас заштићени археолошки локалитет, и за наредне генерације прикупио и сачувао богат археолошки и палеонтолошки материјал.

- Радионице за најмлађе - тематска ЛИКОВНА РАДИОНИЦА „Ликовно путовање наслеђем“ Центра за културу Гроцка, и тематска ЕДУКАТИВНА РАДИОНИЦА „Наслеђе за децу“ у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе града Београда, намењене предшколцима и малишанима нижег основношколског узраста.

Време и место одржавања:  Током септембра и октобра месеца, за децу у Гроцкој, Ранчићева кућа.

Овогодишње ликовне радионице у оквиру манифестације Дани европске баштине, посвећене културном наслеђу, усмерене су на упознавање са драгоценом културном баштином у окружењу, која броји културна добра од изузетног и великог значаја и подстиче везе са заједничким наслеђем у ансамблу европске и светске баштине. На забаван начин кроз својеврсна такмичења у знању  уз коришћење ликовних и дигиталних алата развија се свест о културном богатству које поседујемо а које је често у школама у оквиру предмета које изучавају недовољно заступљено. Због великог интересовања родитеља и деце, као и локално-специфичног приступа у оквиру неформалног образовања које допуњује образовни школски систем, ликовна и едукативна радионица доприносе остваривању значајног педагошког резултата.

- САЈАМ ЗИМНИЦЕ У ВОЋНОЈ ГРОЦКОЈ под називом „Јесења кухиња“. Сајам ове врсте у организацији Општине Гроцка се у чувеном воћарском крају, на заштићеној „Грочанској чаршији“, одржава шести пут, и обухвата ревијалну, продајну и такмичарску изложбу џемова, меда, воћа, зимнице, јесењих плодова, али и домаће радиности, грнчарије и других занатских рукотворина. У оквиру манифестације биће дегустиран и награђен најбољи џем, уз пригодан културно-уметнички и забавни програм, у несвакидашњем чаршијском амбијенту просторне културно-историјске целине од великог значаја за Србију.  Време и место одржавања:  30. септембар од 10 часова, Грочанска чаршија.

*Реализација наведних програма је омогућена подршком Града Београда - Секретаријата за културу и Општине Гроцка.
**Програми ће благовремено бити појединачно најављени, и евентуално датуми одржавања кориговани у складу са временским условима.
 
Улаз је слободан. Добро дошли!

 

Повезани садржај