Самостална изложба илустрација СЕТВА ауторке Јелене Пешић
16 јануар 2025Позивамо Вас на отварање самосталне изложбе илустрација СЕТВА ауторке Јелене Пешић у петак, 24. јануара 2025. од 18h у Ранчићевој кући, галерији Центра за културу Гроцка.
Гроцка доживљава интензивнији развој као трговачки и привредни центар области после 1815. године, након повратка становништва и стабилизовања политичких прилика у Србији, о чему сведочи пораст броја домова током прве половине деветнаестог века.
Први познати власник, а највероватније и градитељ, Карапешићеве куће у Гроцкој, у првој половини 19. века, био је Лазар Дугалић, високи чиновник локалне администрације и имућни домаћин, чије се име у поменутом периоду помиње у контексту привредног и политичког живота Гроцке.
Лазар Дугалић није имао потомства. После његове смрти, његова жена је живела с породицом Карапешић, с којом је била у пријатељским и родбинским односима и којима је оставила свој велики иметак заједно с кућом. У власништву ове угледне породице, чији су чланови били на значајним положајима у влади и привреди (Стеван Карапешић је један од чланова Оснивачког одбора Народне банке Србије), остала је и данас. У кући се стално живело до 1998. године.
Кућа породице Карапешић се налази у дворишту, у Златиборској улици бр. 9. Саграђена је као вишеделни објекат, с тремом, четири собе и кућом – просторијом са оџаклијом у средини. Како се налази на делу терена у паду, испод једног дела куће је подрум зидан у опеци, док је изнад објекат бондручне конструкције са испуном од чатме и ћерпича, омалтерисан блатним малтером.Таваница изнад приземља је од дрвених греда с коленикама (земљани малтер са сламом обмотан око штапова). Кровна конструкција је типично традиционални систем, подужна столица звана поп. За разлику од других варошких грочанских кућа, којима и припада по својим типским обележјима, а које имају асиметричну поделу унутрашњег простора, кућа породице Карапешић има симетричан распоред. Овакав распоред највероватније није примаран, већ је настао каснијом преградњом трема и задржао се до данас.
Док се у кући стално становало, била je добро одржавана, али након тога почела је брзо да пропада. Садашња власница Надежда Пантић, дип. инж. архитектуре, према условима и пројекту Завода за заштиту споменика културе града Београда, успела је, уз изузетне напоре, да обнови кућу. Обимни радови који су изведени у периоду 2011–2013. године представљају пример добре конзерваторске праксе, која подразумева очување аутентичног изгледа и употребљених материјала. Сачувани су и рестаурисани и оригинални комади намештаја.
Карапешићева кућа у Гроцкој, у улици Златиборска бр. 9 је утврђена је за културно добро 1966. године.
Галерију фотографија можете погледати у ФБ албуму Завода за заштиту споменика културе града Београда.
Позивамо Вас на отварање самосталне изложбе илустрација СЕТВА ауторке Јелене Пешић у петак, 24. јануара 2025. од 18h у Ранчићевој кући, галерији Центра за културу Гроцка.
Самостална изложба илустрација СЕТВА ауторке Јелене Пешић биће отворена у петак, 24. јануара 2025. од 18h у Ранчићевој кући, галерији Центра за културу Гроцка.
Читамо у дневном листу ДАНАС о Легату проф. Александра Костића у Гроцкој. Текст: Смиљана Попов, ауторка и уредница серијала „Београд за почетнике“ и „Србија за почетнике“
ЕКОВИЗИЈА у среду, 8. јануара 2025. године у 20h доноси нову епизоду из културног серијала посвећену Милошу Јевтићу, уреднику Радио Београда, новинару и писцу..